TOP PRIORITY
Elect Democratic Precinct Chairs

Why it is important:

Deadline Feb 4th

Do you live in a Target Precinct?

It’s an opportunity to building local Democracy.

IF you live in one of these precincts, we strongly encourage you to run for Precinct Chair in the May 2022 Democratic Primary.  As Precinct Chair, you would be the elected representative of the LaPorte Democratic Party for your immediate neighborhood, helping your neighbors register to vote, learn about candidates, and get out to vote.  And when of your Democratic elected official resigns, you would get to vote in the Caucus to replace them – as was done when Sen. Karen Tallian just resigned. You would get to appoint a Vice Chair of the opposite sex to help you mobilize your precinct for Democratic candidates.

 

The Filing Deadline is February 4th, 11 am Central  HERE is the Filing Form.

Our advice is to take it into the County Building in LaPorte and have them review it and notarize it so that it meets all the requirements.

Training for Precinct Chairs

 

Indiana Women’s Action Movement is providing great training for anyone interested in running for Precinct Chair. Videos of past trainings are Here.  Keep an eye on their Facebook page, @IndianaWAM,  for additional training events.

THE FOLLOWING PRECINCTS DON’T HAVE ELECTED DEMOCRATIC PRECINCT CHAIRS

LP25

LP26

LP27

LP29

LP31

LP33

LP35

LP36

LP37

LP39

LP40

LP41

LP42

LP44

MC07

MC09

MC11

MC14

MC15

MC16

MC21

MC24

MC45

Center 4

Center 5

Coolspring 2

Coolspring 3

Coolspring 4

Coolspring 5

Dewey

Duneland Beach

Hanna

Hudson

Johnson

LaCrosse

Michiana Shores 1

New Durham 2

Noble

Prairie

Scipio 1

Springfield 1

Trail Creek 2

Wanatah 2

Washington

Westville

Women Voting

 DEM PARTY OFFICES - May, 2022 Primary Ballot only                                                                  

            Democratic Party Precinct Committee Chairs - 93 Pcts                                                       

            Delegates to the IN Dem party State Convention                                                     

                                                                       

FEDERAL                                                                     

            US Senate (6-year term) - Todd Young (R) 1st term                                                 

            US Congress District 1 (2-year term) Frank Mrvan (D) 1st Term                                                     

            US Congress District 2 (2-year term) Jackie Walorski (R )                                                    

                                                                       

STATE-WIDE(4-year terms)                                                               

            Secretary of State - Holli Sullivan (R)                                                            

            State Treasurer - Kelly M.T. Mitchell (R)                                                      

            State Auditor - Tera Klutz (R)                                                 

                                                                       

STATE SENATE (4-year terms)                                                                       

            SD 4 - Karen Tallian (D)                                                         

                                                                       

STATE HOUSE OF REPRESENTATIVES (2-year terms)                                                            

            HD 9 - Pat Boy (D)                                                      

            HD 20 - Jim Pressel (R)                                                          

            HD 8 - Ryan M. Dvorak (D)                                                    

                                                                       

LAPORTE COUNTY OFFICES                                                               

County Commissioner (4-year terms)                                                                       

            District 1 - Sheila Matias (D) 

                                               

County Council (4-year terms)                                                                      

            District 1  - TERRY L. GARNER ( R)                                                    

            District 2   - RANDY NOVAK (D)                                                         

            District 3 - MARK S. YAGELSKI (D)                                                     

            District  4 - MICHAEL ROSENBAUM ( R)

                                                           

County Assessor - Mike Schultz (D)   

                                                           

County Prosecuting Attorney - John Lake (D)

                                                           

County Sheriff - JOHN T. BOYD ( R)                                                               

                                                                       

TOWNSHIPS (4-year terms) - Trustee + 3 Board Members                                                              

Cass                                                                

            Trustee            DARA LEE GUSE (R)                                        

            Board  BRIAN L. PRESSEL (REP), JACQUELINE "TREECE" THARP (REP, JAMES IRWIN (DEM)                                              

Center                                                            

            Trustee            LISA M. PIERZAKOWSKI (R)                                        

            Board  SCOTT "SCOTTY" FORD (DEM), AMY E. BURRIS (REP), ROBERT WELLINSKI (REP)                                      

Clinton                                                            

            Trustee            MONICA PROSSER (DEM)                                          

            Board  JERARD LAND (REP), MICHAEL NIKSCH (REP)           

                                   

Coolspring                                                                  

            Trustee            JACKLINE "JACKIE" ATWATER (D)                                          

            Board  LULA B. LEWIS (DEM), LAURA M. PEO (DEM), MONICA PROSSER (DEM)   

                                   

Dewey                                                            

            Trustee            DICK "UNCLE NIPPY" BUCHER (R)                                         

            Board  PAUL "MAILMAN" MALECKI (REP), BRIAN McMAHAN (REP), LARRY L. RUST (REP)                                    

Galena                                                            

            Trustee            EDWARD HYNEK (D)                                      

            Board  THOMAS CONWAY (DEM), KIM SAUERS (DEM), MARY JANE THOMAS (DEM)                                           

Hanna                                                             

            Trustee            GLENN A. WALLACE (R)                                             

            Board  BRIAN GARNER (REP), DAVE URSCHEL (REP), TONY WALLACE (REP)          

                                   

Hudson                                                                       

            Trustee            THOMAS EULER (R)                                       

            Board  JACK DeGROOTE (DEM), DIANE M. RICHARDSON (DEM), MICHELE RIZZO (DEM)                                    

Johnson                                                                      

            Trustee                                                           

            Board 

                                               

Kankakee                                                                    

            Trustee            STEVE LESTINSKY, JR. (R)                                           

            Board  THOMAS J. THODE (REP), KEVIN WHEATBROOK (REP), THOMAS A. WHEATBROOK (REP)                                    

Lincoln                                                            

            Trustee - John G. McDaniel                                                   

            Board  MARK EMERICK (DEM), JOHN G. McDANIEL (DEM), YOLANDA SPENCE (DEM)                                         

Michigan                                                                    

            Trustee - Rodney Washington (D)                                                     

            Board - Sue Webster (D), GEORGE J. KAZMIERCZAK (DEM), MELODY E. FARMER (DEM)                                                 

Michigan Township Assessor - SCOTT BELL (D)

                                                           

New Durham                                                              

            Trustee            PHILLIP J. HANNON (D)                                              

            Board  JAMES INGRAM (REP), MICHAEL COULTER (DEM), SUZANNE K. BURNS (DEM)                                         

Noble                                                              

            Trustee            DAVID DOEPPING (R)                                     

            Board  GLENN A. SCHLUNDT (REP), WAYNE SCHOOF (REP)

                                   

Pleasant                                                                     

            Trustee            SUSAN CABLE (R)                                           

            Board  SUSAN M. McLAIN (REP), Edward Burek (D), Bette Conroy (D)       

                                   

Prairie                                                            

            Trustee            ROBERT YOUNGGREEN (R)                                       

            Board  Phyllis Gorski (D), DAN MEDER (REP), SHERRY YOUNGGREEN (REP)          

                                   

Scipio                                                              

            Trustee            Kaelynn D. Ludlow-Deckard (R)                                             

            Board  Walt Conlin (R), Paul Lindeman (R), Richard Rutz (Rep)

                                               

Springfield                                                                  

            Trustee            Howard Conley (R)                                         

            Board  Jerry Cooley (D), Matthew Sikorski (D), Daniel Kilgore ®     

                                   

Union                                                              

            Trustee            Sherian J. Morris (D)                                      

            Board  Dot Decker (D), Bettye Evans (D), Cassie Lipscomb ®                       

                       

Washington                                                                

            Trustee            LORETTA RUDOLPH (D)                                             

            Board  Tracey Cummins (D), Bruce Vermilyer (D), Harold Barr (R)                                                

Wills                                                               

            Trustee            M. Joan Cuson (D)                                          

            Board  David Conley                          

 

 

 

 

                                                                       

SCHOOL BOARD (4-Year Terms)                                                                   

MCAS - Civil City - Pick 3                                                                   

            Tom Dombkowski                                                      

            Jenilee Peterson                                                         

            Theresa Edwards

                                                           

MCAS - At-Large - Pick 1                                                                   

            Peggy Rose     

                                               

South Central                                                             

            Clinton Township - DOMINIC A. NOTARO (NP)                                                         

            At-Large - DEBORAH ALLEN (NP)      

                                               

LaPorte - At Large - Pick 4                                                                 

            SHANNON HANNON (NP)                                                      

            SHARI OTT-LARGE (NP)                                                          

            JAN RIBORDY (NP)     

                                               

Tri-Township                                                              

            Cass Township - TIM GUSE (NP)                                                        

            Prairie Township - MELANIE ANN MILLS (NP)                                                           

            Dewey Township - DARON R. BRUDER (NP) 

                                               

New Prairie                                                                

            District 2 - ALLEN WILLIAMSON (NP)                                                

            At-Large - JASON DeMEYER (NP)      

                                               

John Glenn                                                                 

            Lincoln Township - DANIEL R. DROTAR (NP)                                                 

            Liberty Township - WILLIAM S. GROVES (NP)                                               

            Polk Township - DENNIS D. HOLLAND (NP)

                                                           

Metropolitan SD - New Durham - Pick 3                                                                   

            LYNN MARIE WILSON (NP)                                                    

            MARK D. PARKMAN (NP)                                                       

            WAYNE R. HODGE (NP)                                                         

Experts Panel

Elected Positions open to LaPorte County Residents in 2022                                                           
Filing Opportunity: Between January 5th and February 4th, 2022  

 

 

Strategies for Unifying and Revitalizing the LaPorte Co Democratic Party


1. A Cabinet-level Team Leaders
a. Candidate Recruitment & Support: Ensure that every office is contested
b. Pct Chair & Vice Chair Network: Find, train and support elected precinct chairs in every precinct
c. Voter Registration: Lead an ambitious, continuous voter registration effort with goals
d. GOTV: Lead engagement for Getting Dems to the Polls
e. Civics Education: Making sure that high school seniors and others understand how government works and are inspired to participate
f. Year-Round Dem Party Community Services: Organize events/programs for the benefit of the community (Food Drives, Clean-ups, etc.)
g. Year-Round Engagement with Constituent Communities, including:

i. Young Dems
ii. African American Dems
iii. Women Dems
iv. LGBTQ+ Dems
v. Labor Dems
vi. Latino Dems
vii. Rural Dems
h. Fundraising
i. Data Management (VAN)
j. Materials Management – Signs, Literature, etc.
k. Field Volunteer Management – Canvassing, Phone Banking, Postcards, Letters to Editor, etc.


2. Leadership Expectations of the LaPorte Democratic Party Chair


What should we expect from a LaPorte Democratic Party Chair? Effective leaders motivate the actions of others and set their direction; share their wisdom with individuals and groups; exude confidence and attract followers; influence thoughts and actions; and create innovation to achieve results.
Effective Democratic Party leaders bring people together for common action. They need to be:


• Inclusive
• Energized
• Effective
• Cooperative
• Inspiring
• Strategic
• Independent
• Appreciative of volunteers
• Diplomatic
• Fair
• Responsive
• Ethical
• Charismatic
• Unifying
• Coalition building


A County Party Chair must be committed to:
• Filling every ballot position
• Ensuring that all appointed Precinct Committee Chairs reside in the precinct in which they work
• Ensuring that all Precinct Committee Chairs are trained for their positions
• Holding others accountable in the performance of their duties.
• Communicating the goals of the Democratic party


Above all else, it is essential that all voices are heard. Democracy requires participation. Excluding anyone else’s viewpoint is counterproductive, whether group or individual. In the end, consensus should determine the final path.